Skip to content Skip to navigation
Powiat BolesławieckiBiuletyn Informacji Publicznej W celu prawidłowego działania, strona wykorzystuje pliki COOKIES!!!. Jeżeli nie wyrażasz zgody, wyłącz obsługę Cookies w opcjach przeglądarki Więcej informacj  Klauzula RODO

Piękno zaklęte w fotografii

...

Uczniowie  klasy 1 fotografii i multimediów z Zespołu Szkół Handlowych i Usługowych w Bolesławcu wraz z nauczycielami zawodu – Grzegorzem Matorynem  i Robertem Pomichterem odwiedzili  wystawę laureatów fotografii górskiej w Pałacu  w Bukowcu, szukając inspiracji dla siebie.  
XXI Biennale Fotografii Górskiej to najstarsza impreza o tej tematyce w Polsce, która organizowana jest  przez Jeleniogórskie Centrum Kultury. Jej historia liczy 40 lat. Konkurs adresowany  został do wszystkich fotografujących góry, ich piękno i wszelkie przejawy ludzkiej aktywności na terenach górskich. Od uczestników konkursu oczekiwano fotografii wykonanych we wszystkich górach świata. Oprócz  artystów fotografików wzięli  w nim  udział  amatorzy fotografii. Młodzież obejrzała przepiękne krajobrazy górskie i analizowała sposób wykonania poszczególnych fotografii.
  Dla młodych miłośników  fotografii  zaplanowany był plener  w  Parku Krajobrazowym w Bukowcu. Tam zapoznawali się z  fotografią krajobrazu.  Przekonali się, że  warto wybierać głębokie przestrzenie i  pamiętać, że to nie dobór sprzętu, ale wybór krajobrazu i odpowiednie skadrowanie go decydować będzie o tym, czy fotografia jest interesująca. Najważniejsze jest bowiem oko osoby stojącej za obiektywem! Oprócz „mocnych punktów” na zdjęciu przedstawiającym krajobraz, w których oko oglądającego zatrzymuje się na zdjęciu najdłużej (co udowodnili psychologowie widzenia!) ważny jest też pierwszy plan, czyli to, co znajduje się najbliżej oglądającego. Utrwalenie ciekawego obiektu na pierwszym planie, pokazanie go niejako na tle rozległego krajobrazu jest gwarantem wykonania zajmującej fotografii. 
                                Oprócz krajobrazu  uczniowie wykonali przy oświetleniu naturalnym. Robiąc portret ,młodzież zwracała uwagę na pozę, wyraz twarzy, gest i bezpośredniość . Zdjęcia powstawały w otoczeniu pięknych stawów, starych drzew oraz mauzoleum założycieli parku, hrabiostwa von Reden.
Efekty pracy możemy zobaczyć w naszej galerii. Młodzieży oraz ich opiekunom  panu G. Matorynowi i R. Pomichterowi gratulujemy pięknych, jesiennych zdjęć.

Opracowanie : Małgorzata Orzoł
Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu Wyższa Szkoła Handlowa we Wrocławiu    jak dbać o miłość      program edukacyjny wybierz życie