Ogólnopolski Program oświatowy dla szkół ponadpodstawowych INŻYNIEROWIE PRZYSZŁOŚCI
„Nauka powinna być prowadzona tak,
aby uczniowie uważali ją za cenny dar,
a nie za ciężki obowiązek”
Albert Einstein
„Nauka przez DOŚWIADCZENIE".
„Inżynierowie przyszłości” to nowy ogólnopolski program dla nauczycieli i uczniów szkól ponadpodstawowych, którzy pragną realizować ciekawe, ambitne i innowacyjne projekty edukacyjne z uwzględnieniem przynajmniej jednego z obszarów nauki: fizyka, chemia, energetyka, ekologia i ochrona środowiska. Uzdolniona młodzież będzie mogła wcielić się w rolę naukowca i przeprowadzić prace badawcze zgodnie z hasłem tegorocznej pilotażowej edycji programu
Wciąż bardzo mała liczba kandydatów na studia wybiera kierunki techniczne, chemię, matematykę czy fizykę. Wbrew pozorom powodem takich decyzji jest nie tyle „humanistyczny umysł” młodzieży, co brak odpowiedniego podejścia do nauczania przedmiotów ścisłych - mówi Kinga Szewczyk, prezes Fundacji PGNiG. Jeśli połączyć naukę przedmiotów ścisłych z eksperymentowaniem, praktycznym użyciem wiedzy i angażowaniem uczniów osiąga się nie tylko lepsze wyniki w nauce, ale też sympatię uczniów do potocznie „trudnych przedmiotów”.
Tak właśnie ma działać program „Inżynierowie Przyszłości", który odczarowuje nauki ścisłe. Pozwoli uczestnikom programu rozwijać pasje, tak aby w przyszłości mogli wspierać innowacyjną gospodarkę opartą na wiedzy - dodaje Kinga Szewczyk, prezes Fundacji PGNiG.
W ramach Programu przeprowadzony zostanie konkurs, w którym nauczyciele z uczniami mogą zgłaszać swoje pomysły prac badawczych. Autorzy 100 najlepszych koncepcji otrzymają dofinansowanie w postaci grantu na zakup materiałów do projektów. Łączna pula nagród w konkursie to 100 000 zł.
- Zawsze bardzo interesowały mnie chemia, biologia i badania naukowe - mówi Kasia, uczennica jednej ze szkół - i dodaje
- z chęcią spróbuję swoich sil w programie, bo od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie pomysł na fajny projekt naukowy.
Dołącz do Inżynierów Przyszłości
Udział w Programie polega na założeniu przez nauczyciela konta i zgłoszeniu projektu, jaki zamierza pod jego opieką realizować uczeń. Rejestrować się i dokonywać zgłoszeń konkursowych można od 10 października do 15 listopada 2023 r. za pomocą formularza na stronie www.inzynierowie-przyszlosci.pl
Główne działania Programu są realizowane z wykorzystaniem serwisu internetowego www.inzynierowie-przyszlosci.pl. Warto śledzić także social media Programu, na których publikowane będą nie tylko ważne informacje, ale również artykuły, porady, ciekawostki oraz materiały z realizacji Programu.
I pamiętajcie, gwarantujemy niezapomniane ... doświadczenia!
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
attachment1.2.pdf | 294.35 KB |