Po 123 latach zaborów nasz Ojczyzna odzyskał niepodległość. Tegoroczna rocznica była szczególna. Równo sto lat temu Polska powróciła na mapę Europy.

     9 listopada włączyliśmy się w obchody Święta Narodowego. Widowiskiem historycznym pt.: „ W służbie Orła Białego” chcieliśmy oddać hołd tym wszystkim, dzięki którym jesteśmy Polakami, możemy cieszyć się wolnością, własnym, suwerennym państwem. Nasze wspólne świętowanie rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnu państwowego. Była to odpowiedź na apel Ministra Edukacji Narodowej, włączyliśmy się w akcję „ Rekord dla Niepodległej” i o godzinie 11.11 zaśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego.

     Uczniowie występujący w przedstawieniu poprowadzili nas przez wieki naszej historii. Pokazali jakiej Polski chcieli nasi przodkowie, o jakiej śnili i za jaką ginęli, od księcia Mieszka I po lata osiemdziesiąte ubiegłego wieku.

     Młode pokolenie musi pamiętać, że nasi przodkowie za wolność, która dzisiaj nas nic nie kosztuje, płacili najwyższą cenę. To widowisko było hołdem tym wszystkim, którzy polegli w imię wolnej Polski.    

 tekst alternatywny  tekst alternatywny  tekst alternatywny  tekst alternatywny  tekst alternatywny  tekst alternatywny
 tekst alternatywny  tekst alternatywny  tekst alternatywny  tekst alternatywny  tekst alternatywny  tekst alternatywny
     tekst alternatywny  tekst alternatywny  

 

  Apel przygotowała nauczycielka historii Justyna Janczewska i dr Andrzej Potaczek

 

   5 listopada 2018 roku w Zespole Szkół Handlowych i Usługowych w Bolesławcu odbyło się spotkanie ze znakomitą pisarką, Iwoną Banach ( „Szczęśliwy pech”, „Lokator do wynajęcia”, „Czarci krąg”, „Maski zła” itd.), którą bez wątpienia można nazwać - Przyjacielem Szkoły.

   Spotkanie, w którym uczestniczyli miłośnicy literatury autorki, tym razem poświęcone było nauce pisania bloga i propozycji współpracy przy tworzeniu bloga bibliotecznego w ZSHiU. Pani Iwona Banach przygotowała prezentację multimedialną na ten temat, pokazała krok po kroku, jak rozpocząć przygodę  z recenzowaniem książek , zachęcała, aby książki dla młodzieży oceniała młodzież. Dała uczniom  wiele praktycznych rad i opowiedziała o swoich przygodach z blogiem. Pokazała fascynujący świat Internetu, który daje duże możliwości pozyskiwania, bezpłatnie, książek dla siebie czy  biblioteki szkolnej- tylko dzięki prowadzeniu bloga  lub udziałowi w konkursach czytelniczych, które ogłaszają różne portale internetowe.

     Spotkania z pisarką to dla uczniów czas ogromnej mobilizacji intelektualnej. Wszyscy czytają książki autorki i z niecierpliwością oczekują na możliwość osobistej rozmowy, a po spotkaniu długo dyskutują w zaciszu biblioteki szkolnej.

 

 tekst alternatywny  tekst alternatywny  tekst alternatywny  tekst alternatywny  tekst alternatywny  tekst alternatywny  tekst alternatywny

Organizatorką spotkania była pani Aldona Wilas -nauczyciel bibliotekarz.

     19 października, w piątek, uczniowie wszystkich czwartych klas Zespołu Szkół Handlowych  i Usługowych uczestniczyli w spotkaniu z policjantem, panem Adrianem Jakubowiczem, młodszym aspirantem Komendy Policji  w Bolesławcu  w ramach Europejskiego Dnia przeciw Handlowi Ludźmi. Celem spotkania było zapoznanie młodzieży z zagrożeniami współczesności. Okazuje się, że handel ludźmi jest trzecim najbardziej dochodowym procederem na świecie.

     Najbardziej zagrożonymi stały się osoby nieletnie, w trudnej sytuacji życiowej, poszukujące pracy za granicą. Działania przestępcze związane z handlem ludźmi są powszechne w trudnych środowiskach. Ludzi sprzedaje się do prostytucji, handlu organami, do pracy przymusowej, do żebrania i drobnych przestępstw. Ważną rolę w zwalczaniu tego typu przestępczości pełni Policja, stowarzyszenia, ośrodki i centra, np. „Caritas”, Fundacja „Dzieci Niczyje”, Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych „Itaka” i wiele innych. Zaznaczyć należy, że handel ludźmi jest zbrodnią zagrożoną karą pozbawienia wolności od 3 do 15 lat. Ważny temat sprawił, że młodzież bardziej refleksyjnie będzie funkcjonowała w środowisku.

 tekst alternatywny  tekst alternatywny

 Spotkanie przygotowała  pani pedagog, Małgorzata Warwas-Rupp.

     Maciej Hyjek, uczeń czwartej klasy technikum weterynaryjnego, został wyróżniony w konkursie literackim pod hasłem „ Zdrowie psychiczne młodych ludzi w zmieniającej się rzeczywistości”. Temat ten jest bardzo istotny, gdyż okazuje się, że wskaźniki zdrowia fizycznego się poprawiły, a psychicznego pogorszyły.

     Podejmowanie takich tematów przez młodzież skłania ich do refleksji, dlatego tym bardziej gratulujemy Maćkowi. Do konkursu maturzystę przygotowała Małgorzata Orzoł-nauczycielka języka polskiego.

     

Gratulacje!

 

 tekst alternatywny

Oprac. M.Orzoł

 

FOTOTECHNIK