5 listopada 2018 roku w Zespole Szkół Handlowych i Usługowych w Bolesławcu odbyło się spotkanie ze znakomitą pisarką, Iwoną Banach ( „Szczęśliwy pech”, „Lokator do wynajęcia”, „Czarci krąg”, „Maski zła” itd.), którą bez wątpienia można nazwać - Przyjacielem Szkoły.

   Spotkanie, w którym uczestniczyli miłośnicy literatury autorki, tym razem poświęcone było nauce pisania bloga i propozycji współpracy przy tworzeniu bloga bibliotecznego w ZSHiU. Pani Iwona Banach przygotowała prezentację multimedialną na ten temat, pokazała krok po kroku, jak rozpocząć przygodę  z recenzowaniem książek , zachęcała, aby książki dla młodzieży oceniała młodzież. Dała uczniom  wiele praktycznych rad i opowiedziała o swoich przygodach z blogiem. Pokazała fascynujący świat Internetu, który daje duże możliwości pozyskiwania, bezpłatnie, książek dla siebie czy  biblioteki szkolnej- tylko dzięki prowadzeniu bloga  lub udziałowi w konkursach czytelniczych, które ogłaszają różne portale internetowe.

     Spotkania z pisarką to dla uczniów czas ogromnej mobilizacji intelektualnej. Wszyscy czytają książki autorki i z niecierpliwością oczekują na możliwość osobistej rozmowy, a po spotkaniu długo dyskutują w zaciszu biblioteki szkolnej.

 

 tekst alternatywny  tekst alternatywny  tekst alternatywny  tekst alternatywny  tekst alternatywny  tekst alternatywny  tekst alternatywny

Organizatorką spotkania była pani Aldona Wilas -nauczyciel bibliotekarz.

     19 października, w piątek, uczniowie wszystkich czwartych klas Zespołu Szkół Handlowych  i Usługowych uczestniczyli w spotkaniu z policjantem, panem Adrianem Jakubowiczem, młodszym aspirantem Komendy Policji  w Bolesławcu  w ramach Europejskiego Dnia przeciw Handlowi Ludźmi. Celem spotkania było zapoznanie młodzieży z zagrożeniami współczesności. Okazuje się, że handel ludźmi jest trzecim najbardziej dochodowym procederem na świecie.

     Najbardziej zagrożonymi stały się osoby nieletnie, w trudnej sytuacji życiowej, poszukujące pracy za granicą. Działania przestępcze związane z handlem ludźmi są powszechne w trudnych środowiskach. Ludzi sprzedaje się do prostytucji, handlu organami, do pracy przymusowej, do żebrania i drobnych przestępstw. Ważną rolę w zwalczaniu tego typu przestępczości pełni Policja, stowarzyszenia, ośrodki i centra, np. „Caritas”, Fundacja „Dzieci Niczyje”, Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych „Itaka” i wiele innych. Zaznaczyć należy, że handel ludźmi jest zbrodnią zagrożoną karą pozbawienia wolności od 3 do 15 lat. Ważny temat sprawił, że młodzież bardziej refleksyjnie będzie funkcjonowała w środowisku.

 tekst alternatywny  tekst alternatywny

 Spotkanie przygotowała  pani pedagog, Małgorzata Warwas-Rupp.

     Maciej Hyjek, uczeń czwartej klasy technikum weterynaryjnego, został wyróżniony w konkursie literackim pod hasłem „ Zdrowie psychiczne młodych ludzi w zmieniającej się rzeczywistości”. Temat ten jest bardzo istotny, gdyż okazuje się, że wskaźniki zdrowia fizycznego się poprawiły, a psychicznego pogorszyły.

     Podejmowanie takich tematów przez młodzież skłania ich do refleksji, dlatego tym bardziej gratulujemy Maćkowi. Do konkursu maturzystę przygotowała Małgorzata Orzoł-nauczycielka języka polskiego.

     

Gratulacje!

 

 tekst alternatywny

Oprac. M.Orzoł

     Z okazji Święta Edukacji Narodowej klasa 2LW wraz z wychowawczynią p. Katarzyny Krukar miała zaszczyt zaprosić Grono Pedagogiczne, jak i społeczność uczniowską na uroczysty apel z okazji tego święta. Uczniowie przygotowali uroczystość, podczas której nauczycielom i pracownikom szkoły zostały złożone życzenia oraz wręczone kwiaty w tym szczególnym dla nich dniu.

 

Oprac.M.Orzoł/K.Krukar

 

FOTOTECHNIK