W ramach udziału w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa biblioteka Zespołu Szkół Handlowych i Usługowych w Bolesławcu wzbogaciła się o ponad 500 nowych książek, przede wszystkim nowości wydawniczych, które wybrała młodzież lub polecili nauczyciele. Placówka otrzymała na ten cel 15 tysięcy złotych.

    To jednorazowe wsparcie dla biblioteki ma na celu uatrakcyjnienie księgozbioru oraz wzmocnienie potencjału i roli biblioteki szkolnej. Wypełniając ankiety, młodzież sama zdecydowała, jakie książki powinny znaleźć się na półkach ich biblioteki. Mimo że znamy naszych uczniów, to tak wielkiego  odzewu nie spodziewaliśmy się,  entuzjazm przy wyborze książek był olbrzymi. Młodzi ludzie zaproponowali ogromną ilość tytułów z takich dziedzin jak: fantastyka, literatura faktu, biografie, książki sensacyjne, fantasy czy obyczajowe.

    Nie zabrakło tytułów z dziedziny psychologii, medycyny,  historii cywilizacji czy sportu. Nie zapomnieliśmy o uczniach z różnymi deficytami i niepełnosprawnościami, ich potrzeby czytelnicze również uwzględniliśmy przy zakupie nowości, tu jednak nauczyciele poproszeni zostali o wyszukanie, sprawdzenie i zaproponowanie konkretnych tytułów. Ponieważ  literatura jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego, a czytanie rozwija myślenie, poszerz horyzonty i pozwala zrozumieć świat, uwrażliwia nas na odbiór sztuki i kultury, postanowiliśmy całą społeczność lokalną zainteresować tematyką czytelnictwa nie tylko młodzieży, ale i dorosłych. We współczesnym, trudnym, szczególnie dla uczniów, świecie, książka może być źródłem radości, kreatywności i satysfakcji. Dorosłym, natomiast radość powinien sprawić tak oczekiwany widok młodego człowieka z książką w ręku.

     Dzięki wsparciu Telewizji lokalnej, AzartSat, pokazaliśmy to wyjątkowe, dla biblioteki szkolnej, wydarzenie całej społeczności lokalnej i okolicznym miejscowością,  Jednocześnie napisały o nas wszystkie portale internetowe. Genialne zdjęcia, pokazujące pierwsze reakcje na otrzymane książki,  przygotowała  Natalia Myszewska z pierwszej klasy technikum fotografii i multimediów Zespołu Szkół Handlowych  i Usługowych. Opiekunem projektu  jest nauczyciel bibliotekarz- Aldona Wilas.

 

 

tekst alternatywny tekst alternatywny tekst alternatywny tekst alternatywny tekst alternatywny tekst alternatywny tekst alternatywny

 

FOTOTECHNIK