W 1999 roku, kiedy wystartowała pierwsza edycja konkursu, był to jeden z niewielu tego typu konkursów w całej Polsce, który był skierowany do uczniów, do potencjalnych przyszłych przedsiębiorców, którzy w przyszłości wejdą na rynek pracy i prawdopodobnie część z nich zajmie się prowadzeniem własnych firm – mówił starosta Tomasz Gabrysiak, patron konkursu.

     Do ścisłego finału zakwalifikowało się 9 prac-biznesplanów, przygotowywanych w pojedynkę bądź zespołowo.

     Zwyciężył Bartosz Baran z Zespołu Szkół Handlowych i Usługowych i jego pomysł na ciepłownię zasilaną biologicznymi odpadami – Hot Bio. Nauczycielem prowadzącym projekt ucznia była pani Agnieszka Koplin.

     Na początku myśleliśmy, że nie jest to samodzielna praca, że jakiś specjalista pomagał Bartoszowi, ale podczas przesłuchań obronił się i udowodnił, że dokonał tego sam – mówi Józefina Witas, przewodnicząca jury z Bolesławieckiego Towarzystwa Gospodarczego.

     HOT BIO to zakład wytwarzający energię elektryczną z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, wykorzystującą odpady – mówi Bartosz Baran. – Myślę, że jest to jeden z najlepszych sposobów na uzyskanie czystej energii i wyeliminowanie np. węgla, którego spalanie jest powodem powstawania smogu i dwutlenku węgla. Z powodu zanieczyszczonego powietrza cierpimy wszyscy. Tymczasem odpady biologiczne, np. skoszona trawa, odpady z gospodarstw rolnych, marnują się, traktowane są jak niepotrzebne śmieci. A można je wartościowo wykorzystać.

      Pomysłodawczynią konkursu Młody Przedsiębiorca jest Józefina Witas. U zarania konkursu mało kto myślał o uczeniu młodych ludzi przedsiębiorczości, przygotowywaniu ich do szukania osobistego, życiowego sukcesu we własnej działalności gospodarczej.

     Wszystkie prace oceniała kapituła w składzie: Józefina Witas, właścicielka księgarni Agora; Anna Zug, dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy; Maciej Pronkiewicz z Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym oraz Katarzyna RomanowskaŁukasz Załucki, z których można brać przykład, jak z sukcesem prowadzić własny biznes.

tekst alternatywny tekst alternatywny tekst alternatywny

 

FOTOTECHNIK