22 I 23 maja 2019 r. w  ramach realizowanego w naszej  szkole programu edukacyjno-profilaktycznego  „WYBIERZ ŻYCIE – PIERWSZY KROK”  odbyły się prelekcje pn. „Rak szyjki macicy”. Pani Monika Fink z bolesławieckiego sanepidu przekazała pierwszoklasistom  wiele cennych informacji, które mogą uchronić kobietę przed  chorobą…  a może nawet ocalić jej życie!  Mowa była o wirusie HPV - głównym sprawcy powstawania raka szyjki macicy, o samym nowotworze – siejącym spustoszenie w szeregach  kobiet, a także o sposobach zapobiegania chorobie.

     Duże wrażenie wywarła na uczniach informacja, że Polska jest krajem o jednym z najwyższych wskaźników umieralności na raka szyjki macicy w całej Europie i że codziennie 5 kobiet w naszym kraju traci życie z powodu tego nowotworu.  A tak łatwo można by zmienić  statystyki! Wystarczy zaszczepić się w młodym wieku, a w dorosłym życiu regularnie poddawać badaniom cytologicznym.  O tym już wiedzą nasze uczennice i miejmy nadzieję, że ich dobre praktyki przyczynią się do obniżenia niekorzystnych dla naszego kraju statystyk.

Spotkania  z panią Moniką Fink z Wydziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia bolesławieckiego sanepidu zorganizowała pedagog szkolny Małgorzata Warwas-Rupp

 

FOTOTECHNIK